Úvod » Akce klubu 2016

Mezinárodní zimní turistický sraz v Miedzygórze

publikováno 18.02.2016 (aktualizováno 07.03.2016)

V sobotu 13. února jsme se zúčastnili Mezinárodního zimního turistického srazu v polském Miedzygórze. Po zhruba stominutové cestě z Poličky jsme zaparkovali v centru obce, odkud naše první kroky vedly do kanceláře a infocentra PTTK (polský turistický klub), kde jsme obdrželi řadu materiálů o srazu, památkách a atraktivitách Miedzygórze a okolí, a turistickou nálepku srazu.

Poté naše kroky již vedly k největší atrakci Miedzygórze, k vodopádu řeky Wiczky. Až do povodní v roce 1997 měl výšku 27, dnes měří "jen" 20 m - i tak je ale nejvyšším vodopádem v polských Sudetech. Zde krátké video.

Miedzygórze a jeho okolí se přezdívá "Slezské Švýcarsko". Kopcovité okolí obce láká k řadě zajímavých výletů. Jeden z nich jsme samozřejmě absolvovali také. Po žluté značce jsme se vydali prudkým stoupáním k Ogródu bajek - Pohádkové zahradě. Ta se nachází ve výšce 780 m n. m. mezi horskými vrcholy Toczek a Igliczna, a rozlohu má 0,23 ha. Založil ji po 1. světové válce lesník Isidor Kriesten, který z kořenů, šišek a kůry zhotovil první pohádkové postavy. V současnosti si zde můžeme prohlédnout Červenou karkulku, vlka, Ježibabu, Jeníčka a Mařenku, včelku Máju a Vilíka, medvídka Pú, Rumcajse, Manku a Cipíska, kocoura v botách, Rexíka, Shreka a Fionu, šmouly s Gargamelem a řadu dalších postav ze známých pohádek. 

Po prohlídce Pohádkové zahrady jsme se vydali na horu Iglicznou, kde se nachází poutní kostel Panny Marie Sněžné. Tato krásná sakrální stavba sem každoročně přiláká řadu katolických věřících. Vzhledem ke špatnému počasí jsme uvítali posezení v turistické chatě Na Iglicznej, kde jsme ochutnali pivo Źubr a dětská část výpravy neodolala palačinkám  s borůvkami. Po trase Křížové cesty jsme po zelené značce sestupovali zpět k Miedzygórze. V údolí byla roku 1907 postavena přehrada, která je opravdu impozantní. Krátká přestávka na jídlo a poté podél řeky Wiczky zpět do Miedzygórze.

Výlet se vydařil i vzhledem k počasí, které v první polovině dne nevypadalo dobře. Odpoledne se však vyjasnilo a od přehrady pod Miedzygórze jsme nakonec viděli i vrcholky masívu Králického Sněžníku. Tak příště zase na jiném výletě...

 

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 05 / 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery

Anketa

Zúčastnili jste se některého ročníku výstupu "Svrateckou hornatinou k rozhledně Horní les"

  Ano, zúčastnil(a), akce se mi líbila
3 (100,0%)

  Ano, zúčastnil(a), akce se mi nelíbila
0 (0,0%)

  Ne, nezúčastnil(a)
0 (0,0%)Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery