Úvod » Akce klubu 2020

Olešnice v Orlických horách a okolí

publikováno 09.05.2020 (aktualizováno 15.05.2020)

Dne 9. května 2020 jsme se s našimi turistickými přáteli ze středních Čech vydali na krásný jarní výšlap do Orlických hor, konkrétně do blízkého okolí Olešnice v Orlických horách. Nejprve jsme polními cestami a loukami, v trase naučné stezky Po lehkém opevnění, vystoupali k rozcestí Stenka - cestou se nám otevíraly nádherné výhledy do krajiny. Odtud jsme pokračovali do Polomi ke kapličce Panny Marie a dále k pěchotnímu srubu Jaroslav, kde jsme měli krátkou přestávku na svačinu. Od Jaroslava jsme přes louku pokračovali k tvrzi Skutina - bylasice otevřená, ale na prohlídku jsme nečekali. O kousek dál jsme zhlédli srub Podl lesem, který se podle všeho nyní opravuje. Zelená TZ nás asi po 20 minutách chůze dovedla k rozcestí Pod Lužany, odkud jsme přes louky sešli do údolí říčky Olešenky k soukromému pivovaru Agent na okraji Olešnice v Orlických horách. Občerstveni místním pivem jsme po dohodě o změně plánované trasy výletu pokračovali dále. Část výpravy šla po silnici do Dolní Olešnice a odtud 0,5 km po modré TZ směrem na polský Taszów, kde na hranici čekali na zbylou část výpravy, která šla na toto místo podíl hraničních patníků. Odtud jsme všichni společně pokračovali podél hranice až na silnici Olešnice v O. H. - Kociol (PL) - cesta byla zprvu pěkná, výhledová, v závěru však byla strmá. Adrenalinový zážitek z této části trasy máme všichni. Cestou však část výletníků našla řadu "kešek", takže byli spokojeni. Od hraničního přechodu, kde byla polská vojenská hlídka, jsme krátce pokračovali po silnici směrem k Olešnici v O. H., posléze jsme po neznačené lesní cestě došli k sjezdovce, po níž jsme vystoupali na vrchol Feistova kopce, kde byla letos v dubnu dostavěna nová rozhledna. Bohužel kvůli dosud trvající koronavirové epidemii nebyla zatím otevřena, nicméně výhledy z Feistova kopce byly, teď již k večeru, nádherné. Po delší přestávce jsme v závěru výletu sešli zpět do Olešnice v Orlických horách.

Fotografie z této akce naleznete na albu v našem profilu na Rajčeti, případně v přímém odkazu Olešnice v Orlických horách.